Inte den tjejen



Jättebra inlägg Daniela! Känner igen mig mycket i det du skriver om att man just inte prioriterat det så mycket. Jag förstår att andra väljer att göra det men jag väljer att prioritera annat om än jag ibland får infall att jag skulle vilja prioritera såna saker. Men kändes skönt att läsa till exempel att man inte är den enda som har en fem minuters sminkrutin på morgonen :D
Så tänkvärt inlägg! Läste också detta på Peppes blogg och blev imponerad av hennes analys.
Jag tror det mesta sitter i intresset för stil och skönhet, är man inte intresserad - varför ska man ens hålla på med det? Men precis som jag också kommenterade där, tror jag att de kvinnor som samhället anses "attraktiva" (problemfri hy osv. Det kan man ju också diskutera vidare) har lättare att gå osminkade och inte bry sig. Jag tycker det är bra att du inte lägger ner tid på något som du inte vill. Lägg hellre tid på mat, resor ect. det försöker jag också! :)
Så himla bra skrivet! Är precis likadan och jag ogillar starkt att jag känner mig fel, ful och okvinnlig. Varför i hela friden ska man känna sig så?! Trist hur man fått det inborrat i skallen vad som är godkänt för kvinnor och hur man "borde" vara.
Bra inlägg och så intressant ämne! Jag höll på skriva en megalång kommentar här om hur jag tänker, men så insåg jag att jag kanske borde skriva ett helt inlägg om det i stället! :D
riktigt bra skrivit! håller helt med dig! vill inte lägga en förmögenhet på smink och bekvämligheten kommer först när de gäller kläder!
Min dotter är inte heller intresserad av smink. Hon sminkar sig kanske ett par gånger per månad, hon säger att hon inte behöver smink. Hon är väldigt självsäker vilket är så fantastiskt med tanke på att hon hade en väldigt tuff tid i högstadiet och fick panikångest. Älskar henne så mycket. Hon inspirerar mig. Jag däremot går aldrig utanför dörren utan smink, tycker inte om hur jag ser ut utan, jag har knappt ögonbryn. Jag sminkar mig inte mycket, men bara så lagom att jag får ögonbryn och fransar samt lite bättre hudton. Önskar jag hade kraftigare toner osv i ansiktet så smink inte behövdes, vissa är ju så snygga naturligt, som du!
Herregud så bra skrivet!
Jag är som dig, sminkar mig ibland, lagom och har aldrig haft lösögonfransar eller nåt annat tillagt på kroppen, förutom tatueringar och piercings som jag gillar då. Sen när jag läser ditt inlägg så kommer min fråga, vad är vackert? Är en kvinna med jätte långa naglar så hon inte kan göra nåt vacker, eller har så mycket fillers i läpparna så hon ser ut som hon fått en allergisk shock, ögonfransar så långa att hon ser ut som en docka, så sminkad så man inte skulle känna igen henne om man råkade möta henne osminkad, att vara så medveten om hur man ser ut hela tiden så man får en panikattack om man ser en spricka i nageln eller om en hårförlängning lossnar. Är detta vackert? Sen så tycker jag ju så klart att man får se ut som man själv vill och som man trivs bäst själv. Men vem bestämmer vad som är vackert?
Bra skrivet, har själv upplevt och upplever allt det där du nämner, det är mödosamt att leva "sida vid sida" när man inte själv har dem värderingarna. Kärleken tar stryk, 😢..
Tack för att du skriver om detta. Jag tycker att det är ett så otroligt viktigt ämne som behöver tas upp igen och igen i en värld som blir alltmer utseendefixerad, och att det är extra viktigt att prata om det online där all "inspiration" ofta fokuserar just på yta. Det viktiga är ju att vi lever, är lyckliga, mår bra och utvecklas som människor. Tycker man att smink och kläder är kreativt och roligt så ska man självklart få satsa på det, men det ska inte innebära en hets som får en att må dåligt.
Som kille tycker jag många andra killar resonerar omoget gällande kvinnors utseende.
När man är ung tror jag många killar sätter någon skönhetsstandard efter kända kvinnor (på min tid var det Jennifer Lopez, Angelina Jolie eller Pamela Anderson m.fl.) eller dom "snyggaste" tjejerna i skolan. Själv har jag mognat ifrån sådant tänk för länge sedan, men jag märker att många i min ålder och även äldre fortfarande kan resonera så.
Alla tjejer är inte "min typ", men överlag tycker jag kvinnor i Sverige ser väldigt bra ut. Jag har hört att en del tjejer tänker ungefär som ditt inlägg beskriver.. Dom känner sig fula. Jag som kille fattar ingenting. Det är ofta riktigt attraktiva tjejer som påstår sånt också.
I min värld vill jag hålla med ren och fräsch. Går jag till jobbet utan att knappt träffa en enda person håller jag definitivt inte på att raka mig perfekt, ha massor parfym, klär mig kostym eller så. Varför skulle jag? I min värld resonerar jag mer: VEM klär jag upp mig för? Ska jag någonstans där jag vet att det kommer vara personer jag vill imponera på eller kanske har intresse i, ja.. Då anstränger jag mig. Annars..?
För både tjejer och killar tror jag det handlar om intresse. Utseende, sminkning och annat är ett intresse precis som matlagning, musik, sport eller bilar. Hur många som kör bil utan vidare intresse kan nämna samtliga delar i en bil? Hur många som gillar musik kan alla ackord på en gitarr? Hur många som gillar att titta på löpning kan springa som Mr. Bolt? Skillnaden är att vissa saker förväntas man kunna/göra/vara intresserad av. T.ex. fotboll som kille eller sminkning som tjej. Varför? Varför är fotboll och sminkning viktigare än datorer eller djurens rättigheter?
För mig är det inte det. En tjej som kan sminka sig riktigt bra eller kille som kan klä sig snyggt är ett plus i kanten, men knappast det viktigaste som finns.
Bra inlägg! Håller med dig i det du skriver. Jag är nog också lite som dig. Jag går sällan sminkad till jobbet och det beror nog mest på att jag inte orkar fixa mig på morgonen. Jag har en väldig enkel klädstil och bryr mig inte så mkt hur jag går klädd. Jag älskar bekväma kläder och skor och går knappt i högklackat.
Jag tycker det är okej, jag bryr mig inte så mycket vad andra tycker om mig, men jag vet att andra gör det och det är synd!
Så bra skrivet, både tänkvärt och viktigt.
Ah jag brottas med mig själv hela tiden kring utseende. Jag har alltid känt mig vacker. Vetat om att många tycker att jag är vacker. Men ändå faller jag ibland in i svackor som typ; jag skulle vara snyggt om jag fyllde mina läppar "bara lite grann". Eller typ, om jag bara hade lite mer vältränad och putigare rumpa. Nu senast började jag tänka att jag troligtvis kommer göra silikon om några år, då jag insett att mina bröst inte längre är vad de än gång var. Det är alltid något som behöver fixas och jag får för mig att denna fix kommer att skänka mig mer glädje. Jag undrar vad som skulle ske med mig om jag istället riktade all denna energi (och pengar) till att jobba med min insida istället, bara la allt på att hitta aktiviteter i "helandets" anda istället.
Daniela, ett så fantastiskt inlägg! Du skriver så ärligt och med sådan humor. Jag kan relatera mycket. Det känns skönt att vi är fler som prioriterar annat i livet än att se snygga ut och tillfredsställa medmänniskor som egentligen inte har rätt att tycka (i synnerhet uttrycka) något om vårt utseende. Så tack! <3
Kram
Älskar att du tar upp och skriver om detta, så tänkvärt och så viktigt ämne som lätt glöms bort bland utseendehetsen! Jag känner dock igen mig i det du skriver, jag sminkar mig sällan och försöker åtminstonde ha hela och rena kläder och hyffsat rent hår de få gånger jag vistas bland folk men mer än så är det inte. Jag önskar att jag kunde orka och ville göra mer som så många andra gör med sitt utseende för att se lite fräschare ut, men samtidigt så gillar jag inte tanken på att en ska måsta jämföra mig med andra heller hela tiden. Jag vill inte det, men det är jäkligt svårt att sluta göra det ändå..
Bra skrivet!
Så bra skrivet!
Alla kvinnor är vackra även utan smink, lösnaglar och lösögonfransar och du beskriver det så bra.
En riktig förebild för unga tjejer och alla andra kvinnor med för den delen.
Bra skrivit! Jag går sällan fixad, men jag känner mig vacker varje dag ändå. Jag tar på mig det kläder jag trivs i, och sminkar mig den dagen jag känner för det och resten av dagarna gör jag det inte. Alla är vackra precis som vi är, det är verkligen insidan, energin, och glädjen som är det vackra! :D
Hej på dig, hittade dig via Blogg.se första sida då var där och jag kollade in din blogg och tyckte den var fin...
Så titta gärna in hos mig och kommentera/följ mig och gilla inläggen...
Mvh Emma.
Så bra och tänkvärt inlägg! Jag känner igen mig helt i att aldrig haft löshår, gjort naglarna, skönhetsingrepp. Jag borstar mitt hår, men det är ungefär det enda jag gör. Det är roligare att lägga tid och pengar på annat i livet.
Superbra skrivet!
Helt rätt, önskar jag var mer som du🌺
Igenkänning 100 %. I hela mitt liv har jag tänkt likadant, jag önskar att jag orkade lägga mer tid på utseende. Men nu när jag är medelålders och ser mina döttrar växa upp till självständiga individer som inte mäter sitt värde i utseende, då är jag nöjd. Det uppväger alla gånger jag känt mig "ful" för att jag varit osminkad och ostylad. Ett mycket bra och tänkvärt inlägg!
http://corinnegronholm.com